Kambrijska eksplozija opisuje se kao trenutak kada su složene životinje izbile na scenu, međutim enigmatična Ediakaranska bića koja su se prva pojavila menjaju istoriju života na Zemlji.
ŽIVOT se pojavio na našoj planeti pre više od 3.5 milijarde godina i sastojao se isključivo od mikroba u naredne 3 milijarde godina. A onda, pre oko 539 miliona godina, sve se promenilo.
U geološkom treptaju oka, mora su postala puna velikih i kompleksnih životinja, uključujući crve sa nogama i zastrašujućim šiljcima, bića sa nosevima nalik surlama i pet očiju, i gigantske predatore nalik škampima sa ustima poput kolutova ananasa.
Ovaj evolutivni prasak je poznat kao Kambrijska eksplozija. I to je jedan on najznačajnijih momenata u istoriji života na Zemlji jer su se tad prvi put pojavile vrste koje su očigledno povezane sa današnjim životinjama. Na ovo se gleda kao na veliki prasak evolucije (Big Bang).
Međutim, tokom prošlih nekoliko godina, geolozi su počeli da se premišljaju. Novootkriveni fosili i pažljive analize onih otkrivenih pre nekoliko decenija upućuju na to da je životinjski svet ‘cvetao’ i u periodu pre Kambrije. A kao rezultat toga, neki ljudi sada tvrde da je eksplozija životinjskog sveta počela otprilike 12 miliona godina ranije. Drugi pak postavljaju pitanje da li je uopšte moguće definisati tačan momenat eksplozije.
Može ti biti oprošteno ako misliš da premeštanje početka životinjske revolucije sa 539 na 551 milion godina ranije nije tako velika stvar. Međutim evolucija može učiniti puno za to vreme: čitav raspon ljudske evolucije verovatno staje u tih 12 miliona godina razlike.
Priredila: Kristina Petrović
Izvor: New Scientist