Kako to da smo sposobni da nađemo stvari u mraku? I kako možemo da zamislimo kakvo je nešto samo gledajući u to?
To je zato što je naš mozak sposoban da skladišti podatke tako da ih može koristiti drugim čulima. Ovo više-čulno upotpunjavanje nam dozvoljava da gradimo mentalne slike sveta i pravi osnovu za našu svesnost.
Ispostavlja se da je sposobnost da se prepoznaju predmeti kroz druga čula prisutna i u malenim mozgovima insekata.
Istraživači sa Univerziteta Kraljice Meri u Londonu i Makuari Univerziteta u Sidneju su objavili rad u časopisu Science koji pokazuje da bumbari takođe mogu da pronađu objekte u mraku koje su samo videli ranije.
Na svetlu, ali uskraćeni toga da dodirnu predmete, bumbare su trenirali da nađu nagradnu šećernu vodu u jednoj vrsti predmeta (kocke ili sfere) i gorke rastvore kinina u predmetu drugog oblika.
Kada su radili provere u mraku, bumbari su bili naklonjeniji predmetima za koje su ranije dobijali nagradu, provodeći više vremena u istraživanju njih.
Bumbari (vrsta pčela) su takođe rešili zadatak kad je postavljen na suprotan način. Nakon što su pčele (tj. bumbari) naučile da nađu određeni oblik u mraku, proveravane su na svetlu i opet su više bile naklonjene obliku za koji su naučile da donosi nagradu samo putem dodira.
Ova sposobnost se zove prepoznavanje putem ukrštenosti čula i ona nam omogućuje da opažamo celokupnu sliku sveta sa bogatim prikazima.
Dr. Kvin Solvi je glavni autor rada koja je radila na Univerzitetu Kraljice Meri u Londonu a sada je u Makuari Univerzitetu u Sidneju. Ona je rekla: „Rezultati našeg istraživanja pokazuju da bumbari ne obrađuju svoja čula kroz različite kanale – oni dolaze zajedno kao neka vrsta ujedinjenog prikazivanja.“
Profesor Lars Čitka, glavni istraživač u laboratoriji na Univerzitetu Kraljice Meri u Londonu gde je istraživanje sprovedeno, rekao je: „Već dugo znamo da pčele mogu da zapamte oblik cveća. Ali pametni telefon može da prepozna vaše lice, na primer, i radi to bez ikakvog oblika svesti. Naš novi rad nagoveštava da se nešto dešava u mozgu pčela što je u potpunosti različito od mašina – da pčele mogu da izvedu nešto neočekivano sa mentalnim slikama oblika. “
Selena Gutierez Al-Khudhari, ko-autor rada, a sada doktorski student na Univerzitetu Jorka, rekla je: „Ovo je neverovatan podvig kada se uzme u obzir malena veličina mozga pčele. Buduća ispitivanja neuronske mreže koja omogućava ove sposobnosti kod pčela može jednog dana pomoći da se otkrije kako naši mozgovi vide svet na način na koji to rade. “
Dr. Solvi upozorava: „Ovo ne znači da pčele doživljavaju svet na isti način kao mi, ali pokazuje da se više toga dešava kod njih nego što smo im ikada priznavali.“
Priredila: Natalija Marjanović
Izvor: ScienceDaily