Uredništvo časopisa JAMA Psychiatry upozorava da bi kriza koju je izazvao COVID-19 mogla dovesti do povećanja broja samoubistava. Autori odbijaju da kvantifikuju svoje pretpostavke, ali ističu da je ovo veoma stresno vreme za mnoge ljude zbog različitih ekonomskih, psihosocijalnih i zdravstvenih faktora.
Na primer, 24-časovno izveštavanje o koronavirusu moglo bi dovesti do uznemirenosti; zdravstvene poteškoće mogu dovesti u opasnost pojedine bolesnike. Došlo je i do porasta prodaje oružja.
No, glavni faktor moglo bi biti socijalno distanciranje.
„Vodeće teorije o samoubistvima naglašavaju ključnu ulogu koju društvene veze imaju u prevenciji samoubistva. Osobe koje doživljavaju suicidalne ideje mogu da imaju nedostatak društvenih odnosa i često se udaljavaju od drugih ljudi kada rizik od samoubistva raste. Suicidalne misli i ponašanja povezani su sa socijalnom izolacijom i usamljenošću.
„Dakle, iz perspektive prevencije samoubistava, zabrinjava činjenica da je najkritičnija strategija javnog zdravlja za krizu koju izaziva COVID-19 upravo socijalno distanciranje. Osim toga, porodica i prijatelji ostaju izolovani od pojedinaca koji su hospitalizovani, čak i kada dođe do smrtnog ishoda. U meri u kojoj ove strategije povećavaju socijalnu izolaciju i usamljenost, one mogu povećati i rizik od samoubistva.“
Nemogućnost društvene aktivnosti, kao i nemogućnost prisustvovanja verskim službama zbog propisa o socijalnom distanciranju, takođe može biti faktor rizika. Autori napominju da je: „Nedeljno posećivanje verskih službi povezano sa 5 puta nižim brojem slučajeva samoubistava u poređenju sa onima koji ne prisustvuju istim.“
Priredio: Slobodan Rodić
Izvor: BioEdge