Vrhovni Sud Holandije presudio je da pacijenti sa uznapredovalom demencijom mogu biti eutanazirani, u odluci koja razjašnjava jedan od najkontroverznijih aspekata zakona o eutanaziji u zemlji.
U utorak je sud u Hagu presudio da je lekar koji je 2015. godine izvršio eutanaziju nad starijim pacijentom sa teškim oblikom demencije delovao po zakonu i da je rani pismeni zahtev za primenu eutanazije dovoljan za pacijente koji su pretrpeli ozbiljno narušavanje kognitivnih funkcija.
„Lekar može prethodno da podnese pismeni zahtev za eutanaziju kod ljudi sa uznapredovalom demencijom“, utvrdio je Sud.
Ista pravila za eutanaziju primenjuju se i u bilo kojem drugom slučaju, glasi presuda suda. Pritom, pacijenti moraju prolaziti kroz „nepodnošljivu i beskrajnu patnju“ i barem dva lekara moraju pristati na sprovođenje postupka.
Pacijent takođe mora zatražiti eutanaziju pre nego što „više nije u stanju da donese tu odluku, kao rezultat uznapredovale demencije“.
Slučaj je usredsređen na 74-godišnju ženu koja je eutanazirana u staračkom domu nakon što je razvila težak oblik demencije.
Žena je izrazila želju za eutanazijom nekoliko godina pre prijema u ustanovu za negu starih lica i u skladu sa procedurom je izjavila da želi da umre. Lekarka koja je izvršila eutanaziju nad njom rekla je da je tri puta razgovarala s pacijenticom o njenoj želji da umre, ali ne i o njenoj volji za životom, jer se ona „nije mogla setiti ničega iz svog života“. Dugoročno i kratkoročno pamćenje pacijentice bilo je u jako lošem stanju i više nije prepoznavala ni svog supruga, kaže lekarka.
Pa ipak, presudu Vrhovnog Suda etičari su dočekali sa zabrinutošću. Bioetičar Čarls Kamouzi (Charles Camosy) sa Univerziteta Fordham rekao je da je presuda dio „klizavog terena“ pravnog sistema u Holandiji. Upozorio je da će lečnici u nekim slučajevima pogrešno prosuđivati o kvalitetu života osoba s demencijom: „Lečnici su očigledno loši u prosuđivanju tih stvari“, rekao je Kamouzi. „Studija sprovedena nakon ovih mera otkriva da lečnici kvalitet života svojih pacijenata ocenjuju lošijim nego sami pacijenti.“
Bioetičar Vesli J. Smit (Wesley J. Smith) izrazio je duboku zabrinutost, jer smatra da će zakon dozvoliti da osobe sa demencijom budu podvrgnute eutanaziji protiv njihove volje. Primetio je da se 74-godišnja žena opirala u sred slučaja, kada joj je lečnik davao smrtonosnu injekciju.
Priredio: Slobodan Rodić
Izvor: BioEdge