Sistem čak može biti tako dizajniran da šalje upozorenja zaposlenima kada se previše približile kolegi.
• Otkada je počela pandemija, nacije koriste tehnologiju u različitom stepenu za suzbijanje pandemije.
• Ovaj novi alat može da postavi na mapu ljude koji se kreću i proceni udaljenost među njima.
• Neki zagovornici privatnosti izražavaju zabrinutost zbog privatnih kompanija i vlada koje instaliraju tehnologije nadzora.
Dok se COVID-19 i dalje širi planetom, neke nacije koriste tehnologiju kako bi pomogle izravnanju krive.
Na primer, u Južnoj Koreji, zvaničnici koriste GPS radi praćenja kretanja zaraženih pojedinaca kako bi videli ko bi još mogao da se zarazi virusom. Na Tajvanu, vlada nameće karantin putem pametnih telefona i aplikacije za praćenje. I u SAD-u, naučnici u oblasti podataka istražuju kako bi mogli da koriste mašinsko učenje da bi predvideli ko je najviše rizičan da umre od COVID-19, i koristeći te projekcije bolje rasporede resurse.
Prošle nedelje je kompanija Landing AI uvela još jedan način kako bi tehnologija mogla da pomogne u borbi protiv pandemije, u vidu: alata koji meri društveno distanciranje. Alat koristi kamere i AI za praćenje kretanja ljudi i može ih postaviti na mapu iz ptičje perspektive bez obzira na područje koje kamera posmatra. Pomoću ovih proračuna, alat procenjuje udaljenost između ljudi.
Iz kompanije Landing AI kažu da bi preduzeća mogla koristiti alat kako bi osigurali da zaposleni praktikuju dobro socijalno distanciranje.
“Na primer, u fabrici koja proizvodi zaštitnu opremu, tehničari bi mogli da integrišu ovaj softver u svoje sisteme sigurnosnih kamera da bi nadgledali radno okruženje sa lakom kalibracijom koraka”, kompanija je napisala na blogu. “Kao što pokazuje demonstracija ispod, detektor može crvenom bojom istaći ljude čija je udaljenost ispod minimalne prihvatljive udaljenosti i povući liniju između, kako bi to naglasio. Sistem će takođe moći da izda upozorenje kako bi podsetio ljude da drže bezbednu udaljenost ako je protokol prekršen.”
Landing AI nije prva kompanija koja je razvila AI sistem za praćenje socijalne distancije. Pored toga, neke policijske službe koriste nadzorne kamere za otkrivanje velikih okupljanja ljudi, a zatim šalju službenike da rasteraju mnoštvo.
Ovakve prakse mogu pomoći u izravnanju krive, ali donose i jedinstveni skup pretnji za javnost.
Opasnosti od normalizacije nadzora
Landing AI je primetila da njen sistem neće moći da identifikuje određene pojedince.
“Porast kompjuterske vizije otvorio je važna pitanja o privatnosti i individualnim pravima; naš trenutni sistem ne prepoznaje pojedince i pozivamo sve koji koriste takav sistem da to čine transparentno i samo uz informisani pristanak.”
Ipak, neki zagovornici privatnosti i radnika su zabrinuti zbog uvođenja takvih sistema na radno mesto. U izveštaju AI Now Institute za 2019. godinu, sa Njujorškog univerziteta napisano je da korišćenje AI alata poput ovih koji “spajaju moć i kontrolu u rukama poslodavaca a štete uglavnom radnicima sa niskim platama”. Drugi su izrazili zabrinutost zbog normalizacije masovnog nadzora i potencijala poslodavaca da zloupotrebe ove vrste AI sistema, sada ili u budućnosti.
Jedan zabrinuti glas je Edvard Snouden, bivši izvršilac CIA, koji je razotkrio programe nadzora NSA. U nedavnom intervjuu za Dansku radiodifuznu korporaciju, Snouden je govorio o potencijalnim problemima uvođenja mera tehnološkog nadzora tokom pandemije.
“Kada vidimo da su hitne mere donesene, posebno danas, one imaju tendenciju da budu neugodne”, rekao je Snovden. “Hitnost ima tendenciju da se proširi. Tada vlast postaje komotna sa nekim novim moćima. Koje počinju da im se sviđaju.”
Jedna ključna poruka iz Snoudenovog intervjua je da treba biti oprezan, ne nužno u tome kako se danas mogu koristiti alati za nadzor, već u tome kako se oni mogu koristiti u narednim godinama – možda ćemo jednog dana otkriti da su ovi alati postali previše integrisani u naše društvo, previše normalizovani, da bi se lako uklonili.
Priredila: Dajana Krnajski
Izvor: Big Think