Frustrirani letargijom centralne švajcarske vlade, ciriški javni tužilac priprema nacrte zakona kojima bi se smanjo “samoubilački turizam” i čime bi se opteretile samoubilačke grupe birokratskim procedurama i troškovima. Prošlog meseca, švajcarski ministar zdravlja, Kristof Bloher, odlučio je da federalni zakon o potpomognutom samoubistvu nije prioritet za njega, iako je broj stranaca koji su ubili sebe u Cirihu uz pomoć organizacije zvane “Dignitas” porastao sa 3 u 1999 na 91 u 2003. godini.
Tužilac Andreas Bruner strahuje da organizacije za samoubistvo možda ne delaju u skladu sa zakonom. S obzirom da većina njihovih klijenata provodi samo jedan dan u Švajcarskoj, vrlo je teško proceniti da li zaista žele da umru. Osobe sa mentalnim bolestima takođe mogu okončati svoj život. Zakon takođe predviđa da pacijent mora sam sebi dati otrov, ali u jednom nedavnom slučaju asistent je fatulnu dozu sipao niz grlo čoveka.
Bruner planira da natera osoblje na klinikama za samoubistvo da polažu ispite o tome kako pomoći ljudima da umru bez bola. Biće potrebna dva medicinska izveštaja dva različita lekara i zahtevaće se sertifikat koji dokazuje njihovu mentalnu kondiciju. Takođe će morati da snose troškove istrage o smrti- prošle godine račun je iznosio 273 000 švajcarskih franaka (280 000 $).
Početkom februara Švajcarska akademija medicinskih nauka suočila se sa pitanjima o eutanaziji i podržala samoubistvo za smrtno bolesne pacijente. “I dalje konstantujemo da potpomognuto samoubistvo nije deo normalne medicinske prakse, ali dodajemo da postoje situacije u kojima potpomognuto samoubistvo može biti razumljivo”, rekao je predsednik akademije Verner Štaufaher.
Priredila: Jelena Dačić
Izvor: BioEdge