Abortus i istopolni brak su dekriminalizovani u Severnoj Irskoj – ali na neuobičajen način. Novi zakon stupio je na snagu u ponoć, 21. oktobra.
Do tada, Severna Irska je imala najkonzervativnije propise vezane za abortus u Velikoj Britaniji. Njima je upravljao zakon iz 1861. godine koji nije dozvoljavao gotovo nikakve izuzetke. Žene koje žele abortus, morale su da idu u Irsku ili preko Irskog mora u Britaniju.
Postoji snažan i glasan pro-abortus lobi u Severnoj Irskoj, koji je pozdravio ovaj razvoj kao odavno zakasneli napredak. “[Ovo je] početak nove ere za Severnu Irsku – one u kojoj smo slobodni od opresivnih zakona koji su kontrolisali naša tela i zdravstvo,” rekla je Grejni Tegart, menadžerka kampanje za Internacionalnu Amnestiju Severne Irske (Amnesty International’s Northern Ireland).
Ali politički gledano, bilo je daleko od sigurnog da će progresivni zakon o abortusu proći u Severno Irskom parlamentu, poznatom kao Stormont. Problem je što se parlamentarna politika u Severnoj Irskoj zaustavila. Stormont se nije sastao 33 meseca. Dve najveće stranke, Sin Fajn (Sinn Fein) i Demokratska unionistička partija ne mogu da rade zajedno. Državni službenici upravljaju zemljom.
U ovom političkom vakuumu parlament (Westminister) je usvojio zakon kojim je propisano da će abortus (i istopolni brak) postati legalan u Severnoj Irskoj 21. oktobra, ukoliko se Stormont ne odazove. Sat je otkucavao i ništa se nije dogodilo. Abortus je postao legalan.
Kao što je akademik napomenuo u časopisu ‘The Conversation’, taj potez je imao malo veze sa demokratijom i delegiranjem političke moći na niže nivoe. “Ove zakonodavne promene nisu pokrenute od strane vlade Severne Irske, već od parlamenta (Westminister). Ove promene odražavaju rastući među-partijski konsenzus da Severnoj Irskoj ne bi smelo da bude dozvoljeno da svojim građanima nameće drugačija pravila od onih u ostatku Velike Britanije”.
Priredila: Kristina Petrović
Izvor: BioEdge