Poljskog Visokog Suda doneo je presudu o zabrani većini abortusa u zemlji u kojoj se na godišnjem nivou obavi svega 2,000 ovih zahvata.
U glasanju 11 Za prema 2 Protiv usvajanja zabrane, Konstitucionalni Tribunal zvanično je proglasio abortus neustavnim u slučajevima u kojima je fetus defektan. Dopušten je Isključivo u slučajevima silovanja, incesta ili u slučajevima u kojima je život majke ugrožen. Ovo je bio slučaj u 2% legalnih abortusa prethodnih godina — 1,074 od 1,100 abortusa obavljenih u 2019. – većina su bile bebe sa Daunovim sindromom.
Ova odluka je odmah naišla na kritike od strane komesara za ljudska prava iz Evropskog Odbora, Dunje Mijatović, izjavljujući da je „ovo tužan dan za ženska prava“.
Bivši Poljski premijer i PiS kritičar Dinald Task nazvao je tajming problema abortusa ,, političkom zlobom“. ,, Nametanje teme abortusa i odluka ovog pseudo suda u sred divljajuće pandemije je više nego cinično“, izjavio je Task, koji je sada predsednik Evropske Narodne partije.
Vladajuće partija Zakona i Pravde (PiS) će verovatno usvojiti zakon o zabrani abortusa u slučajevima sa defeknim fetusima.
Pokušaj od strane PiS i Vlade da pooštri zakon o abortusu iz 2016. nakon protesta širom zemlje. Tako da su PiS odbornici zamolili Ustavni Sud da donesu presudu o zabrani abortusa u slučajevima sa fetalnim defektima.
zemlja od 38 miliona stanovnika, godišnje ima manje od 2,000 legalnih abortusa, ali ženske aktivističke grupe procenjuju da ovih zahvata ima na desetina hiljada i da se oni obavljaju ilegalno.
Mali broj medijskih izveštaja je ,,ulazio“ u razmišljanje Suda. Jezikom poznatim protestantima iz SAD i UK tokom proteklih godinu dana, osudjivana je eugenika. Tvrdi se da prekid trudnoće zbog defektnosti fetusa vodi ka eugenici – što je osetljiva tema u zemlji u kojoj je bilo tako mnnogo patnje tokom Nacističke okupacije.
Komisionar za dečija prava, Mikolaj Pavlak, podržao je ovu odluku. On je izjavio „eugenika“ abortusa jeste „uskraćivanje prava na život“ jer ona „dopušta ubijanje nerođene dece zasnovano isključivo na pretpostavci o ozbiljnoj bolesti“.
Pavlak smatra da važeći zakon dopušta prekid trudnoće u slučajevima kao što je Daunov sindrom, što ne predstavlja oboljenje koje je opasno po život. Takođe, uviđa da broj abortusa stabilno raste, od 499 u 2008. do 1,110 u 2019.
Priredio: Nikola Pirivatrić
Izvor: BioEdge